Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych poinformowała o trzęsieniu ziemi pod dnem Pacyfiku, do którego doszło w poniedziałek 27 maja. Trzęsienie o sile 6,6 w skali Richtera wystąpiło w rejonie archipelagu Tonga. Wstrząsy tektoniczne miały miejsce na głębokości około 112 kilometrów.
Trzęsienie ziemi pod dnem Pacyfiku. “Ewakuowaliśmy się, miejscowi są zdenerwowani”
Służby nie odnotowały żadnych zniszczeń ani fal tsunami związanych z trzęsieniem ziemi pod dnem Pacyfiku. Jego skutki odczuli natomiast mieszkańcy wyspiarskiego państwa Tonga. Trzęsienie wystąpiło w odległości niemal 200 kilometrów od stolicy Tonga, Nuku’alofa.
Mieszkająca w Nuku’alofa Mary Lyn Fonua była w pracy, gdy doszło do trzęsienia. Kobieta przekazała, że dwupiętrowy budynek, w którym przebywała, kołysał się mocno przez kilka sekund. – Ewakuowaliśmy się, miejscowi są zdenerwowani – relacjonowała Mary Lyn Fonua, cytowana przez portal thesun.my za agencją prasową AFP.
Pacyfik. Eksperci twierdzą, że trzęsienie ziemi w rejonie archipelagu Tonga nie wywoła tsunami
Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku wydało komunikat dotyczący trzęsienia ziemi w rejonie archipelagu Tonga. Eksperci stwierdzili w informacji, że trzęsienie nie wywoła tsunami. Podobne dane przekazała na portalu X australijska agencja meteorologiczna.
Archipelag Tonga, który zamieszkuje około 100 tysięcy osób, znajduje się w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. To pas wysp wulkanicznych, rowów oceanicznych i silnie sejsmicznych krawędzi kier litosferycznych. W strefie tej często występują trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.